Valley Industries SG-5518-18 18 Grip Deluxe Agricultural Spray Gun
★★★★★ 4.3 118 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.polarizedgear.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Valley Industries deluxe 18" pistol grip spray gun features a #18 Orifice brass nozzle that adjusts from fine mist to straight stream, allowing for use in many applications at a variety of distances. Features trigger lock to put gun in off position for increased safety. 350 PSI Max & 6 GPM Max flow. Ideal to use with 1 to 2.2 GPM pumps. A pressure regulator is recommended for pumps over 2.2 GPM. 3/8" hose barb connection. Popular applications include lawn spraying, spot spraying, greenhouse, roof spraying or any other applications related to spraying herbicides & insecticides. Adapts to most sprayer brands. Spray performance may vary based on the equipment being used. Not for use with high pressure washers. Universal replacement.
  • #18 orifice brass nozzle that adjusts from mist to straight stream
  • Features trigger lock to put gun in off position for increased safety
  • 350 psi max and 6 GPM max flow
UPC 726367023710 816403002752
Size 6
Brand Name Valley Industries
Unit Count 1.0 Count
Valve Type Globe Valve
Item Weight 0.98 Pounds
Thread Size 3/8
Thread Type NPT
Manufacturer Valley Industries
Model Number SG-5518-18
Material Type Brass
Connector Type Barb
Item Type Name Deluxe Agricultural Spray Gun
Exterior Finish Brass
Item Dimensions 27 x 1.25 x 7.5 inches
Number of Ports 2
Maximum Pressure 350 Pound per Square Inch
Specification Met (unset)
Included Components Spray Gun
Inlet Connection Size 0.25 Inches
Inlet Connection Type Barb
Outlet Connection Size 0.25 Inches
Outlet Connection Type Barb
Global Trade Identification Number 00816403002752
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
118 ratings | 48 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (94)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (4)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)