Siemens 3SB3400-0B Contact Block 3SB3400-OB
★★★★★ 4.8 21 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.polarizedgear.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Siemens 3Sb3400-0B Pack Of 2Contact Block W/ 1 Contact Elementauxiliary Contact Configuration: 1 N.O.Operating Voltage: 400V Ac @ 50 Hz / 300V Ac @ 60 Hz ~ 24V Dcfront Mounting Typescrew-Type Terminal Electrical Connection
  • Weight: 1.25lb
  • Product Dimensions: 6.00 x 6.00 x 6.00 inches
  • Condition: Used - Like New
Model 3SB3400-0B
Voltage 230 Volts
Brand Name SIEMENS
Item Weight 0.01 Kilograms
Part Number 3SB3400-0B
Manufacturer SIEMENS
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Screw
Current Rating 10 Amps
Number Of Poles 1
Specification Met IEC
Number Of Contacts 1
Included Components 1 Unit
Number of Positions 1
Global Trade Identification Number 04011209030978
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
21 ratings | 9 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (18)
4 stars
2% (0)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (2)