The RYOBI 18V ONE+ 3-in-1 trimmer, trimmer, and edger tool is the ideal solution to efficiently and easily maintain your green spaces. Designed to fit all your needs, it allows you to mow small lawns, work the borders of beds and achieve neat finishes, even in hard-to-reach areas such as bottom of embankments. Powered by a 18V ONE+ Lithium+ battery, this tool is compatible with the entire RYOBI range, providing great versatility for your gardening and DIY projects. With a cutting width of 30 cm, this tool ensures precise and fast work, perfectly suited to small surfaces and narrow spaces. Its lightweight and compact design ensures excellent maneuverability, even around obstacles such as trees or flower beds. Switching from one function to another is quick and easy with an ergonomic foot control, allowing you to switch from mower mode to strimmer or edger mode effortlessly. For custom comfort, this tool features the ergonomic Vertebrae design with an adjustable front handle and telescopic tube. These adjustments easily adapt to your height and postures, reducing fatigue during long gardening sessions. GripZone micro-honeycomb handles provide a firm, comfortable grip, while enhancing device control for flawless results. The tool is also equipped with advanced features for increased efficiency. The single-wire automatic head (φ 1.6 mm) and 3-position tilt makes it easy to access difficult areas, such as under benches or along walls. The central cutting height adjustment in 4 positions (43-88 mm) allows you to easily adjust the height to the desired result, ensuring a neat finish every time. Comes with a 18V ONE+ 2.0Ah battery and a 1.5A fast charger, this tool provides enough battery life for extended sessions. The charging time of just 80 minutes ensures constant availability, ideal for demanding gardeners. Thanks to its compatibility with all tools in the ONE+ range, this investment gives you maximum flexibility and increased durability. Functions: trimmer, trimmer, edger Cutting width: 30 cm Cutting height adjustment: 4 positions (43-88mm) Ergonomic design: Vertebrae with adjustable handle and telescopic tube GripZone micro-honeycomb handles for comfort and control Cutting head: automatic single wire (φ 1.6 mm), tilts to 3 positions Battery: Lithium+ 18V ONE+ - 2.0 Ah (included) Charger: 1.5A (included), 80 minutes charging time Comes with: 1 battery, 1 charger, 1 mower case Compatibility: 100% compatible with 18V ONE+ tools [AUTONOMY] Adapt the use of your RY18LMC30A-120 3-in-1 Trimmer depending on the 18V ONE+ battery you choose. With a 2.0 Ah battery you reach up to 8min, with a 2.5 Ah you reach up to 11min, with a 4.0 Ah you reach up to 17min, with a 5.0 Ah you reach up to 21min, and with a 6.0 Ah you reach up to 25min.