Eaton TWRGF15W Slim Tamper and Weather Resistant GFCI Receptacle 15A 125V, White
★★★★☆ 4.0 109 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.polarizedgear.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Slimmer design for easy installation, leaving more room for wires in the box
  • Wider button for easy TEST and RESET
  • Intuitive LED status indicators for trip and end of life states
  • External backwire clamps provide visual confirmation of secure termination
UPC 032664013331
Color White
Model TWRGF15W
Voltage 125 Volts
Amperage 15 Amps
Brand Name Eaton
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.19 Pounds
Part Number TWRGF15W
Manufacturer Eaton
Material Type Plastic
Connector Type Plug-In
Power Plug Type Type A - 2 pin (North American)
Compatible Devices Smartphone
Included Components 1
Total Power Outlets 2
Warranty Description No Warranty
Item Dimensions L x W 9.37"L x 5"W
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
109 ratings | 45 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (82)
4 stars
8% (9)
3 stars
4% (4)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (12)