★★★★★ 4.9 124 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.polarizedgear.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
HOOYIJ 4 Pack Full Metal Gear TS90MD 9g Digital Micro RC Servo 270 Degree Mini Servos for Arduino RC Smart Car Helicopter Plane Boat DIY Project PWM500-2500(90°- 270° Controllable Angle ) Products Specifcation : Products Name:TS90MD digital micro servo motor Apply Environmental Conditon Storage Temperature Range: -30°C~80°C Operating Temperature Range: -25°C~70°C Humidity Range: 65%±10% Mechanical Specifications Size: 22.7 x 12.2x 26.8mm / 0.89x0.48x1.05 in Weight:13.5g±5% Gear type: Full Metal Limit angle: 360° Bearing: No Horn gear spline: 20T (Diameter: 4.8mm /0.18 in , Height: 4.3mm/1.69in) Horn type: Plastic, POM Case: Engineering plastics (PBT) Connector wire: 250mm±5mm / 9.84in±0.02in Motor: Carbon brush motor Splash water resistance: No Electrical Characteristics Operat voltage: 4.8V -6.0V Idle current: ≤40mA (4.8V) , ≤40mA (6V) Runnig current:≤200mA (4.8V) , ≤300mA (6V) No load speed: 0.11sec/60° (4.8V) , 0.09sec/60°(6V) No-load current : 220mA /6V Peak stall torque: 2.2kg.cm(6V) Stall current : Max 580mA ±10% (4.8V) , Max 800mA±10% (6V ) Control Characteristics Command signal: Pulse width modification Amplifier type: Digital controller Signal Period : 20ms Pulse width range: 500~2500μsec Neutral position: 1500μsec Running degree: 270°±3°(when 500~2500μsec) Running degree: 135°±3°(when 500~1500μsec) Running degree: 135°±3°(when 2500~1500μsec) Dead band width: 5 μsec Rotating direction: Counterclockwise (when 1000~2000μsec) Connection: Red wire: Positive + Black wire: Negative - Brown wire: Signal S Package Includes: 4 X TS90MD 9g Digital Micro RC Servo 270° 4 X Accessories Set Fridendly Remind Please use a standard PWM control signal, the signal period is 20ms, the high level time is 0.5-2.5ms. The control angle of 270° TS90MD 9g servo can be adjusted. It can stop at any angle. Pulse width range is 500-2500μsec. PWM500-2500 remote control can only have half of the stroke.
  • [Package Includes]-4 X TS90MD 9g Digital Micro RC Servo 270° ; 4 X Accessories Set.
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer HOOYIJ
Product Dimensions 0.88 x 0.49 x 0.89 inches
Manufacturer recommended age 18 years and up
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
124 ratings | 51 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (110)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (12)